cropped-img_1221.jpg

Strona źródłowa, czy docelowa?

W terminologii branży tłumaczeniowej tekst źródłowy to tekst przedstawiony tłumaczowi do przetłumaczenia. Tekst docelowy, to dokument, jaki powstaje z przetłumaczenia tekstu źródłowego. Dlaczego takie rozróżnienie jest ważne z punktu widzenia klienta, który otrzymał ofertę na wykonanie tłumaczenia? Ponieważ od tego jaką stronę, źródłową czy docelową, przyjął w swojej ofercie tłumacz, zależy rzeczywisty i ostateczny koszt tłumaczenia.

W przypadku oferowania ceny za 1 stronę docelową tłumaczenia klient nie wie ile dokładnie zapłaci za dane tłumaczenie. Dotyczy to, na przykład, tłumaczeń z języka angielskiego na język polski i jest spowodowane tym, że tekst polski po przetłumaczeniu z języka angielskiego jest dłuższy o około 30%. Mniej lub więcej 😉 Nie jest to żadne oszustwo, ale fakt wynikający z tego, że polska gramatyka często wymaga stworzenia wypowiedzi z kilku dłuższych wyrazów. Tymczasem w angielskim to samo można ująć za pomocą kilku krótkich słów.

Przyjmując za rozliczenie 1 stronę źródłową tłumaczenia, tłumacz oferuje klientowi jasną i rzeczową ofertę na wykonanie zlecenia. Obie strony są pewne transakcji: tłumacz tego, ile zarobi, a klient tego, ile go to będzie kosztować. Ma to znaczenie szczególnie przy dużych, wielostronicowych i kosztownych zleceniach. W biznesie takie szczegóły są ważne, bo pomagają zaplanować przepływ finansów w firmie.

Nie ma chyba na sali nikogo, kto nie wolałby wiedzieć z góry, ile zapłaci za towar/ usługę, którą nabywa. Zwykłe planowanie działalności wymaga ujęcia kosztów związanych z jej prowadzeniem. Tak, jak wiem ile zapłacę księgowej za prowadzenie mojej rachunkowości, tak chciałabym wiedzieć ile będę musiała zapłacić za pozostałe działania, potrzebne mi do funkcjonowania i rozwoju swojej firmy. Dlatego zakładam, że moi partnerzy biznesowi również chcieliby taką wiedzę posiadać…

c.d.n…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s